Avatar Pinc 
Chovná stanice psů

Rubriky

Návod na dobré zacházení se štěňátkem

Štěňátka předáváme novým majitelům nejdříve od 8 týdnů věku s očkovacím průkazem a granulemi na které jsou zvyklá. Jsou podle věku nejméně 1 x očkovaná a několikrát odčervená.
Očkování:
Štěňata se očkují prvně většinou ve věku 6-7 týdnů. Očkují se 3 x , vždy za 3 - 4 týdny od předchozího očkování. Pokud je štěně jen jednou očkované neberte ho ven. (Neni to spolehlivé-nemusí být imunita ještě dokonalá). Ideální pro toto období je zahrada kam nechodí cizí psi. Ven kam chodí cizí psi ho začněte brát nejdřív až 7 dní po druhém očkování. Poslední očkování je po 3 měsíci věku a má na rok platnost. Vzteklina se může očkovat ve 3 - 6 měsísích.
Krmení:
Štěňata jsou naučená na granule (pro štěňata), nejprve namočené pak i suché. Vodu mají stále . Hlavně když jedí jen suché granule je voda důležitá. Štěně ve věku 7 týdnů by mělo jíst 4-5 x denně, pokud jste v práci můžete mu granule-suché nechat stále po celý den až do půl roku života. Pak stačí krmit 2x denně. Od roku můžeme krmit 1 x denně granule pro dospělé psy. Granule kupujte lepší značky , vzhledem k malé spotřebě si to můžeme dovolit. Levné granule nekupujte, maji s masem málo společného. Můžete přejít na jiné krmení,ale postupně (asi týden). Do jídla na které je zvyklé přídávejte nové jídlo a ten podíl zvyšujte. Pozor aby se jídlo nezkazilo , proto mu jídlo nenechávejte v misce dlouho. Také nesmí být studené z lednice ani horké. Nejlépe pokojová teplota nebo vlažné - to platí hlavně pro malinká psí miminka.
Štěňátka do půl roku nijak neomezujte v množství jídla. Na velikost by to nemělo mít zásadní vliv neboť je daná geneticky. A chceme mít zdravého a vitálního pejska a ne podraženého chudinku.
Odčervení:
Štěně je u nás několikrát odčervené a doporučuji ho odčervovat preventivně každé 2 měsíce do 1 roku života. Pak stačí cca 3 x za rok. Přípravků je celá řada , tak se domluvíte se svým veterinářem, co vám doporučí.
Záchod:
Štěně je naučené konat potřebu noviny nebo na plenu papírovou . (Je to čtverec,položí se na podlahu). Štěňátko chodí dělat potřebu nejčastěji po probuzení a po jídle. Můžete toho využít a dát ho v tomto okamžiku na místo kde ji má vykonat. V novém prostředí se nebude hned orientovat a nebude vědět kde má konat potřebu. Proto se připravte na loužičky. Je dobré mít štěně na omyvatelné podlaze než se naučí čistotě. Koberce je lákají ke konání potřeby , protože drží pachy. Pokud se stane taková nehoda , vysušte místo wc papírem a potřete octem. Pokud se mu povede trefit na určené místo, nechte tam loužičku nějaký čas aby ji cítilo. Nebo můžete loužičku , která je na podlaze utřít plenou, aby se do pleny nasála a štěně ji cítilo na pleně. Podlahu pak utřete ještě hadrem se saponátem. Štěně má snahu chodit konat potřebu na stejné místo, které pozná po čichu. Hovínko seberu wc papírem a plena může ještě sloužit dál, protože loužičky jsou malinké. Čím častěji ho budete brát ven tím lépe se naučí venčit venku. Ale neudrží moč a kakání tak dlouho jako dospělý pes ( je to miminko) buďte trpěliví. Také v zimě se malinké štěně nemůže brát moc ven aby nenastydlo. Jak se začne klepat musí do tepla. Třeba pod váš kabát.
Koupání:
Štěně můžete koupat , ale nesmí nastydnout. Musí být v teple , dobře vysušit nebo vyfenovat. Použijte šampony pro štěňata. Jak často pejska koupat? Můžete i často, ale šetrným šamponem. Každý pejsek je jiný jako člověk. Co jeden snese bez problémů druhému vadí. Musíte vypozorovat a vyzkoušet co bude vašemu pejskovi vyhovovat.
Pelíšek-hraní -výchova
Pelíšek musí mít na klidném místě bez průvanu.Hračky mu kupte , aby vám nekousal boty a jiné věci.Ve 3 měsících mění mléčné zuby a potřebuje kousací věci např.kůže, gumy ,koupíte to v obchodech pro zvířata.
Štěňátka se ještě pletou pod nohy , pozor na zašlápnutí. Časem se naučí nohám uhybat.
Také může sníst jedovatou pokojovou rostlinu, nebo kousnout do el.kabelu.
Proto si můžete pro štěňátko koupit ohrádku, aby bylo v bezpečí když nejste doma nebo nemáte čas.

Na závěr:
Je to sice malý pejsek , ale dovede se prosazovat jako vůdce smečky. Můsí vědět kde je jeho místo. Nejlépe je když se celá rodina domluví co pejsek smí a co ne. A všichni to pak musí dodržovat . Např.nedostane nic od stolu, až když jsou lidi po jídle dostane nějaké zbytky do misky-jen trošku (dietní ,ne kořeněné,jako pro dítě) Když mu zakázané někdo dovolí je zmatený neví co smí co ne a zbytečně dostává. Netrestejte pejska bitím. Pejskovi stačí vynadat , reaguje na intonaci hlasu. Nebo ho můžete vzít za kůži nahoře na krku a jemně s ním do stran zatřepat.Tak trestá štěňata fena. Jakékoli zlozvyky se špatně odnaučují a budete s pejskem žít 10-15 let. Tak si ho vychovejte tak aby jste se netrápili ani vy ani pejsek.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one